Всесвітній День вишиванки

Дата: 19.05.2022 13:33

Історія появи Дня вишиванки розпочалась не так давно − у 2006 році. Леся Воронюк, будучи студенткою Чернівецького національного університету імені Федьковича, якось запропонувала своєму одногрупникові Ігореві домовитися з усіма, хто має вишиванки, обрати якийсь день і прийти на пари у вишиванках. Коли вранці прийшли на факультет, то зраділи, молоді хлопці й дівчата долучились до акції. Так відбувся перший День вишиванки, що згодом став історичною подією.

Вже 2007 року День вишиванки поширився на інші університети Чернівців, на третій рік − це вже була міська акція і потроху інші міста України почали приєднуватися. Свято розрослося до міжнародного рівня, його відзначали, крім України, Канада, США, Італія, Німеччина, Франція, Росія, Румунія, Португалія та багато інших країн.

Це свято покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу. Вишиванка – це не тільки національне вбрання українців, а й святиня народу, яка несе в собі духовне багатство, мудрість і традиційний зв’язок багатьох поколінь. Вишиванка ще з давніх давен супроводжувала український народ і була для них символом нескореності й того, що вони є українцями. Вишиванка є символом краси, здоров'я  і щасливої долі. Її вважають оберегом української нації. Вишита сорочка символізує сімейні цінності - пам'ять роду, вірність і любов. Сорочки, вишиті спеціальними символами, носили козаки-характерники (деякі зразки збереглись донині). Чумаки довіряли прання своєї сорочки  лише одній єдиній дівчині. А воїни УПА носили з собою чорні вишиванки на випадок  раптової смерті.

В умовах сьогодення, коли російська агресія проти України намагається знищити нашу історію та культуру, вишиванка набуває особливого значення, демонструє цінності, які є пріоритетними для держави, та стає символом перемоги. Символом, який об’єднує дуже різних українців за політичними, релігійними поглядами, за мовною ознакою. Саме тому вона є сучасною зброєю проти ворога. Дуже важливо усвідомлено носити вишиту сорочку, адже значення вишиванки є дуже глибоким.

Це свято-флешмоб, де кожний українець одягнувши вишиванку, показує єдність, незламність і красу українського народу. Шануймо національну святиню та народні етнічні традиції! Носімо на щастя і долю вишиванку, бо це наш національний оберіг! Національна пам'ять надзвичайно важлива, і тільки ми з вами можемо її зберегти та передати нащадкам.