ЖИВЕМО БЕЗ БОРГІВ!
В процесі своєї життєдіяльності, сміття продукує кожен мешканець. Рівень накопичення побутових відходів в останній час виріс в рази завдяки особливостям сучасної життєдіяльності. Це і велика кількість різноманітних упаковок, і побутових предметів із “запрограмованим” невеликим терміном використання, тощо. Це гори сміття! На превеликий жаль, за вивіз сміття сплачують не всі мешканці. Також є досить багато боржників з боку ФОПів, кооперативів, підприємств та інших юридичних осіб. Не сплачуючи кошти за сервіс з вивезення сміття, люди самі ж наражають себе на сміттєвий колапс.
Адже, у свою чергу, комунальне підприємство може опинитись в такій ситуації, що не буде мати змогу купувати пальне для вивезення сміття, ремонтувати автотранспорт, сплачувати заробітну плату. Тому керівництво підприємства вимушене вживати радикальних заходів для стягнення заборгованих сум зі споживачів-боржників. З приводу цього виникає багато питань від мешканців тому, хочемо надати відповіді на самі актуальні.
- Чого чекати тим, у кого є заборгованість зі сплати за послуги з поводження (вивезення та захоронення) з твердими побутовими відходами?
Якщо споживач має заборгованість за житлово-комунальні послуги і відмовляється сплачувати її в добровільному порядку або укласти договір реструктуризації, то така заборгованість стягується у судовому порядку. При цьому судовий процес проходить в «спрощеному» порядку шляхом видачі судового наказу, без виклику сторін, відповідно до Розділу 2 Цивільного процесуального кодексу України.
Також у відповідності до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України, кредитор має право вимагати сплату заборгованості з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від суми боргу.
Якщо боржник не реагує на повідомлення, заклики сплатити за спожиті послуги, свідомо накопичує борги, не звертається за допомогою, то справа передається до суду. А вже за рішенням суду на боржника накладають санкції – від заборони виїзду за кордон до арешту рухомого й нерухомого майна. У разі позитивного рішення суду, відбувається стягнення боргу в примусовому порядку, а це і додаткові витрати. У першу чергу – на кошти боржника, шляхом їх арешту та списання з рахунків без згоди власника рахунку. У разі відсутності у боржника коштів та цінностей, достатніх для задоволення вимог, стягнення звертається на майно, Тому наполегливо радимо не накопичувати борг, а вирішувати питання, шляхом повної сплати заборгованості або укладення договору розстрочення заборгованості.
- Чи є певна межа заборгованості, після якої справа вирішується в суді?
Відповідно до статті 3 Цивільного процесуального кодексу, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів без будь-яких обмежень.
Отже, особа має право заявляти вимогу про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг незалежно від розміру заборгованості. Це може бути будь-яка сума заборгованості в рамках принципів «доцільності» та «розумності».
- Як можна “по-мирному” врегулювати питання заборгованості?
Боржник може врегулювати питання заборгованості на будь якому етапі. Якщо справа на боржника вже розглядається у суді, то боржник на будь-якій стадії судового процесу, відповідно до частини 2 статті 207 Цивільного процесуального кодексу України, за домовленістю з кредитором може укласти мирову угоду.
Якщо ж на боржника не було подано до суду, то він може скористатися правом та укласти договір розстрочення заборгованості звернувшись до КП «Ямпільське» за адресою: смт Ямпіль бульв. Ювілейний, 1, кабінет № 15,17.
- На яких підставах нараховуються штрафні санкції на заборгованість за житлово-комунальні послуги?
Відповідно до частини 2 статті 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. При цьому вимога кредитора по сплаті штрафних санкцій може бути заявлена в будь-який час, як в судовому так і в досудовому порядку. Тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану, штрафні санкції, не застосовуються
- Отримано судовий наказ, але на судове засідання не викликали.
Вимоги про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг розглядається судом в порядку наказного провадження. (пункт 3 частини 1 статті 161 Цивільного процесуального кодексу України)
Наказне провадження – це самостійний і спрощений вид судового провадження у цивільному судочинстві при розгляді окремих категорій справ, у якому суддя в установлених законом випадках за заявою особи, якій належить право вимоги, без судового засідання і виклику стягувача та боржника на основі доданих до заяви документів видає судовий наказ, який є особливою формою судового рішення.
Тому, ні кредитор ні боржник не викликаються на судове засідання.
- Судовий наказ скасовано, а заборгованість ні.
Судовий наказ – це особлива форма судового рішення, яке видається за результатом розгляду справи в наказному провадженні.
Ухвала про скасування судового наказу є процесуальним документом суду, яким скасовується лише документ – судовий наказ, але не заборгованість.
Ухвала про скасування судового наказу не скасовує заборгованість та є підставою для звернення кредитора з тими ж вимогами (заборгованістю) в порядку позовного провадження, але при цьому боржник несе додаткові витрати.
- Право на отримання інформації щодо заборгованості за житлово-комунальні послуги з вивезення та захоронення ТПВ.
Згідно із законодавством Споживач має право звернутися для отримання будь-якої інформації, зокрема щодо заборгованості за житлово-комунальні послуги. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, пропозиції, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати (частина 7 статті 5 Закону України «Про звернення громадян»).
- Відсутність договору про надання комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від їх оплати.
Згідно із ч. 5 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов’язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов’язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
- Що робити, якщо споживач не погоджується з розрахунком заборгованості за житлово-комунальні послуги?
У разі якщо споживач не погоджується з розрахунком заборгованості за житлово-комунальні послуги, то він може звернутися в абонентський відділ КП «Ямпільське»( за адресою: смт Ямпіль бульв. Ювілейний, 1, кабінет № 15,17) для того, щоб скласти акт звіряння взаєморозрахунків. Для цього необхідно надати такі документи:
– паспорт або документ, що його замінює (оригінал, для можливості перевірки автентичності копій);
– у разі зміни кількості осіб зареєстрованих у помешканні або зміни власника підтверджуючі документи (довідку про склад сім’ї, договір купівлі- продажу, тощо).
- Сплата заборгованості за комунальні послуги попереднього власника у порядку спадкування
Якщо новий власник набув право власності у порядку спадкування, то він відповідно до статті 1218 Цивільного Кодексу України отримує всі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини й не припинилися внаслідок його смерті, в розмірі вартості спадкового майна.
Отже, у разі прийняття спадщини спадкоємцем на нього покладаються усі обов’язки щодо заборгованості за комунальні послуги.
Шановні мешканці! Вчасно і повністю сплачуйте за послуги збору, вивезення та захоронення сміття. Закликаємо всіх, без винятку, дбати про чистоту рідного селища та дотримуватись правил благоустрою. Лише таким чином ми разом забезпечимо чистоту і порядок в селищі, де проживають наші родини та наші діти.