Ямпільська громада
Сумська область, Шосткинський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Дітям не місце на війні. Аналітичний центр пояснив, чому і як дітей будуть евакуювати із зон бойових дій

Дата: 14.04.2023 10:22
Кількість переглядів: 99

https://youtu.be/1885mlAm-ow 

Кабінет міністрів 7 березня схвалив постанову про примусову евакуацію дітей із зони бойових дій. Вже через 10 днів про повну евакуацію повідомив керівник військової адміністрації Часового Яру. Це місто знаходиться менше, ніж за 20 кілометрів від Бахмута — однієї з найгарячіших точок фронту. Нещодавно дітей примусово евакуювали з Авдіївки, а на Харківщині планують з дня на день розпочати евакуацію дітей з громад, які розташовані близько до кордону з рф або лінії зіткнення. Аналітики Центру спільних дій пояснили, чому примусова евакуація дітей із зон бойових дій важлива.

Чому дітей важливо евакуювати на більш безпечні території?

За офіційними даними, станом на 26 березня, від російської агресії загинуло понад 465 дітей, 942 отримали поранення різної тяжкості, 394 зникли безвісти. Генпрокуратура також розслідує випадки сексуального насильства російськими військовими над дітьми. Найбільше постраждалих знаходились у прифронтових зонах. 

Ще один ризик — насильницьке вивезення дітей до росії. Лише за офіційними даними окупанти депортували понад 16 тисяч українських дітей. Росіяни ж говорять про вивезення більше, ніж 700 тисяч неповнолітніх українців. За даними незалежного розслідування Єльського університету, близько 6 000 українських дітей примусово поселили в російські табори “ідеологічного виховання”.

Саме через примусову депортацію Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт володимира путіна та російської уповноваженої з прав дитини.

Окрім самих бойових дій, у прифронтових зонах зруйнована критична інфраструктура. Наприклад, у січні в Авдіївці температура падала до -20 і без центрального опалення температура у квартирах опускалася до нуля. Якби дитина в таких умовах захворіла, її могли б навіть не встигнути довезти до лікарні. 

Це страшні цифри і факти. Попри це, в зоні бойових дій досі мешкають люди із дітьми. І рішення виїжджати, чи залишатися вдома, попри небезпеку, ухвалювали батьки. Після ухвалення урядової постанови про примусову евакуацію батьки чи опікуни не зможуть відмовитися від виїзду, який організовуватиме уряд. 

Хто буде відповідати за евакуацію?

Примусову евакуацію проводитимуть обласні військові адміністрації. Це рішення вони повинні погоджувати з місцевими органами військового командування та Координаційним штабом з питань проведення обов’язкової евакуації — тимчасовим дорадчим органом Кабміну. Наразі штаб очолює Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.  

У рішенні адміністрація має вказати за який період потрібно евакуювати дітей, які структури та підрозділи цим будуть займатися, звідки та куди будуть везти дітей. А також контакти відповідальних за цю операцію.

Вивозити дитину з прифронтових районів будуть у супроводі одного з батьків, опікуна чи особи, яка їх заміняє. Батьки можуть відмовитися виїжджати разом із дитиною, але тоді їм загрожуватиме до 5 років позбавлення волі за невиконання батьківських обов’язків. Саме таке покарання передбачене у Кримінальному кодексі України за злісне невиконання батьківських обов'язків. У випадку відмови батьків дитину буде евакуювати працівник служби у справах дітей. 

З яких регіонів евакуюватимуть дітей?

Після примусової евакуації з Часового Яру, уряд планує вивезення дітей з Бахмута та інших прилеглих населених пунктів. Евакуація дітей також може розпочатися в Запорізькій області, якщо обстріли територій суттєво посиляться. 

Чим це рішення корисне?

Механізм примусової евакуації допоможе врятувати дітей від загибелі, поранень, насильницької депортації, зґвалтувань. Це мали б перш за все розуміти батьки та родичі дітей, які мешкають у прифронтовій зоні. Але якщо дорослі під час війни не достатньо ясно оцінюють ризики для себе та дитини або проявляють недбалість, тоді рішення має ухвалювати держава.

Окрім того, уряду варто передбачити відповідальність за самовільне повернення з дітьми на території, де ведуться бойові дії. Адже йдеться про найцінніше — людське життя.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь