З 1 січня 2025 року в Україні набули чинності нові положення податкового законодавства, що регулюють мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) на землю.
Мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) поширюється на власників та користувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населених пунктів, а також у їхніх межах, якщо розмір ділянки становить 0,5 гектара та більше.
МПЗ зобов'язані сплачувати:
- власники земельних ділянок;
- орендарі;
- Інші користувачі.
З 01.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану». Зокрема, підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено новим п. 67 прим. 1, яким встановлено, що при визначенні мінімального податкового зобов’язання за 2025 рік та наступні роки, закінчуючи роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, коефіцієнт «К», визначений у п.п. 38 прим.1.1.1 і 38 прим. 1.1.2 п. 38 прим. 1.1 ст. 38 прим. 1 ПКУ, застосовується із значенням 0,057.
Порядок визначення МПЗ визначено ст. 38-1 ПКУ. Формула розрахунку МПЗ залежить від того, проведена нормативна грошова оцінка земельної ділянки (паю) чи ні.
Якщо нормативна грошова оцінка проведена, обчислюється за формулою: МПЗ = НГОд x К x М / 12.
МПЗ — мінімальне податкове зобов’язання;
НГОд — нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю;
К — коефіцієнт, який становить 0,057;
М — кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.
Якщо нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проведена, обчислюється за формулою:
МПЗ - мінімальне податкове зобов’язання;
НГО - нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі по області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю;
S - площа земельної ділянки, гектарах;
К - коефіцієнт, що становить 0,057;
М - кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.
Несвоєчасна або неповна сплата мінімального податкового зобов'язання тягне за собою певні наслідки, передбачені податковим законодавством України, а саме: штрафні санкції; нарахування пені; у деяких випадках адміністративна відповідальність.